Yhtiöiden valinta vaatii yleensä paljon tasapainoilua. Hyviä kohteita maailmassa riittää, mutta kaikkia ei voi eikä ole mieltäkään listalle nostaa.
Pörssihaukka ei yleensä ottaen ota samantyyppisiä yhtiöitä useampia. Niiden keskinäinen puntarointi voi riippua monesta tekijästä.
***
Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.
Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.
On ollut mielenkiintoista lukea tekstejä Pörssihaukan yhtiövalintojen filosofiasta.
Mukavaa viikonloppua.
ps.
Eilen osui TSM avauspositio aika lähelle päivän pohjia.
pps.
Olisi mukava kuulla jossain vaiheessa ajatuksiasi Sanvikista. Itse pidän sitä laadukkaana yhtiönä vaikka ei pärjääkään kannattavuudessa esimerkiksi Illinois Tool Worksille.
Kiitos samoin myöhästyneenä. Saa nähdä vieläkö TSM tulee alemmas.
Kiitos yhtiövalintojen taustoituksesta, tämä opettaa paljon myös itselle! Ehkä pitänee vielä ottaa MAINiakin ARCCin rinnalle, kun alkuperäinen positio oli suht maltillinen.
Kiitos Jari! Ei pitäisi olla kummoista riskiä ainakaan paremmin tuntemassani Mainissa, tuskin Aresissakaan.