Listautujien hankaluudesta osa 1

Paraskaan lähtö ei kiidätä jokaista tulokasyhtiötä avaruuteen. Kuva: Nasa, Wikipedia Commons.

Listautuvat yhtiöt herättävät lähes aina kiinnostusta ja suurtakin innostusta. Saan myös usein niitä koskevia kysymyksiä – joihin vastaan jokseenkin aina samalla tavalla.

Tuoreet yhtiöt voivat parhaassa tapauksessa osoittautua tykkisijoituksiksi. Mutta Pörssihaukkaan listautujat eivät lähtökohtaisesti nouse, muutamastakaan syystä.

Uusien yhtiöiden pärjäämisen hahmottaminen on usein vaikeaa, joskus aivan mahdotonta. Liiketoimintaansa vielä aloittamattomista tulokkaista ei kovia faktoja löydy juuri lainkaan.

Vaikkapa puukuidusta kankaita valmistava Spinnova, sähköautojen latauslaitteita kehittävä Kempower tai vähäpäästöistä betonikorviketta tarjoava Betolar kömpivät kaikki vielä aivan vaipoissa.

Niillä on lupaavaa teknologiaa, mutta sen kaupallistaminen lähinnä suunnitelman asteella tai ainakin aivan alussa. Kun yhtiön kunnon tuloksenteko siintää vuosien päässä, voi matkalla tapahtua mitä vain.

Kempower on lupaava

Iso osa tässä vaiheessa listautuvista yhtiöistä jää ikuisiksi lupauksiksi. Voittajien poimiminen on taatusti vaikeaa kenelle tahansa.

Etenkin, jos kyse on voimakkaassa murroksessa olevista toimialoista ja uusista teknologioista. Ne vaativat erityisosaamista – eikä sekään välttämättä riitä.

Vaikkapa kilpailutilanteen muutoksia on kenenkään mahdoton tietää, kun alalle tunkee jatkuvasti uusia yhtiöitä, ja vanhatkin sinnittelevät mukana. Kuten on tilanne nyt leimallisesti autoteollisuudessa.

Sähköauton vallankumouksen tilannetta vaikkapa viiden vuoden päästä ei kukaan voi tietää. Kempower saattaa raivata tiensä tähtiin – tai teknologinen kehitys toisissa yhtiöissä sysätä sen kuraojaan.

Potentiaali on toki kova. Kempowerin tuotetta, sähköautojen latauslaitteita, tarvitaan liikenteen sähköistyessä. Tuote on jo käytössä, tiettävästi hyvin tarkoitustaan palvellen.

Kilpailua varmasti riittää

Yhtiön takana on kokenut ja hitsauslaitteiden valmistajana menestynyt Kemppi. Se on iso plus ainakin Pörssihaukalle.

Ala tulee kasvamaan lujaa liki satavarmasti. Mutta alan kehityksen arviointi on vaikeaa. Kempower kisaa muun muassa Teslan ja ABB:n kaltaisten jättien kanssa.

Sähköautojen latausasemat lisääntyvät kuin sienet sateella

Montako vaikkapa kiinalaista yhtiötä on tulossa apajille, kun maasta löytyy sähköautotehtaitakin kymmeniä? Ja yliopistoista työntyy vuosittain miljoonia korkeasti koulutettuja ja menestyksen nälkäisiä tekno-osaajia.

Mahtuuko alalle toimijoita minkä verran tulevaisuudessa? Mahdoton tietää. Se on varmaa, ettei tulokkaista tule pula, jos ja kun kysyntä turpoaa kautta maailman.

Markkina-arvo heti 300 miljoonaa

Silti Kempower voi kasvaa maailmanluokan yhtiöksi. Mutta muuttuvia tekijöitä ei yhtälöstä todellakaan puutu.

Ja Kempower on heti kättelyssä kallis osake. Se käy hyvin ilmi kokeneen kollegani Seppo Sinisaaren laskelmasta, joka nojaa yhtiön omiin ennusteisiin sen kehityksestä.

Arviossa liikevaihto yltää aika huikeasti jo 38 miljoonaan ensi vuoden lopussa – kymmenkertaistuen nykyisestä. Ei utopistista toki nuorelle kasvuyhtiölle, mutta vaatimusta ei parane vähätellä.

Annin jälkeen osakemäärä kasvaisi 53,3 miljoonaan. Merkintähinnalla 5,74 euroa se tarkoittaisi vähän päälle 300 miljoonan markkina-arvoa.

Hintaa Kempowerilla piisaa yhtiön pärjätessäkin

Yhtiön tavoittelemalla noin kymmenen prosentin nettovoitolla kassaan jäisi puhdasta reilu kolme miljoonaa, josta kertyisi osakekohtaista tulosta 0,06 euroa.

Kempin liikevaihto sata miljoonaa

P/E-luvuksi muovautuisi 2022 lopussa aika tarkkaan sata – todella korkea yhtiölle kuin yhtiölle. Etenkin kun kasvuennuste Sepon laskelmassa ei todellakaan ole vaatimaton.

Jotta Kempowerin listautumishintakaan olisi jotensakin sopuisa, pitäisi sen tehdä jo jonkun vuoden päästä luokkaa 0,15 euron eps. Silläkin P/E olisi noin 40 antihinnasta laskettuna.

Ja se edellyttäisi 10% nettomarginaalilla noin 70 miljoonan liikevaihtoa – noin 20-kertaistumista nykyisestä. 1949 perustetun kansainvälisen Kempin liikevaihto on noin sata miljoonaa.

Ja kun kurssissa pitäisi olla nousuvaraakin, jos mielii hyvää sijoitusta. Kempowerin kasvuvaatimus nousee todella kovaksi.

Myös sen takia, että nousupotentiaalia piisaa lukemattomissa Pörssihaukan osakkeissa. Matalan hinnoittelun ansiosta matalalla riskillä.

Lam radikaalisti halvempi

Vaikkapa Pörssihaukan  tuoreimman kasvuyhtiön, huippukannattavan maailmanluokan it-yhtiön Lam Researchin odotetulla noin 40 dollarin ensi vuoden epsillä ja noin 700 taalan osakekurssilla P/E jää alle 20!

Saati kun Lamin noustessa suosituksiin osaketta sai reilusti alle 700 taalalla. Kyse oli selkeästä virhehinnoittelusta – joita Pörssihaukka juuri vaanii.

Lamin kannattavaa kasvua ei tarvitse odotella vuosia

En näe mitään järkeä seikkailla Kempowerin hintaisella tulokkaalla, kun tarjolla on Lamin kaltaisia, uutuuksien perässä ravaavien sijoittajien unohtamia helmiä.

Saattaa Kempower silti olla loistosijoitus. Mutta Lamin kohdalla se oli niin ilmeistä kuin ylipäätään osakesijoittamisessa voi.

Tappiollisten sijoitusten väistäminen on kokemukseni mukaan oleellinen osa menestyvää strategiaa. Huippukalliiden startupien kanssa niihin törmää liki satavarmasti.

Jutun toinen osa.

Pörssihaukassa on kahden viikon tutustumistarjous ilmaiseksi ja sitoumuksetta.


Vastaa

Pörssihaukka
Y-tunnus 1666554-1
info@porssihaukka.fi

Tietosuojaseloste

Kaupan ehdot

2025 © Pörssihaukka