Paavin hautajaisiin pikavisiitin tehnyt Donald Trump ei neuvotellut muiden Euroopan johtajien kuin Ukrainan presidentin kanssa. Ripeitä diilejä lupaillutta Trumpia ei kiire paina ainakaan EU:n suuntaan ja pinna häntä kohtaan kiristyy täällä.
Hautajaiset eivät tavallisesti kuulu Pörssihaukan aiheisiin, paavi tuo poikkeuksen – koska häntä hyvästelemään saapui lauma maailman johtajia Roomaan. Tilanteen toivottiin avaavan Euroopan ja Yhdysvaltojen solmuja, mutta vähiin jäivät villat.
Provosoivasti perinteisen mustan sijaan siniseen pukuun sonnustautunut Trump tapasi hyvin lyhyesti Emmanuel Macronin, Keir Starmerin ja Giorgia Melonin. Kauppasotaan helpotusta toivoneet saivat lähinnä saavin jäävettä niskaansa.
***
Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.