Ferrariakin olosuhteet hitusen painavat, mutta silti se puskee hyvää kasvua ja mahtavaa kassavirtaa alalleen ylivertaisella katteella. Ne pitävät Italian ylpeyden aina vain luksusteollisuuden kirkkaimpana tähtenä.
Ferrari kuuluu Pörssihaukan komeettakohteisiin, mutta on usein myös hankala osake hintavuutensa takia. Se ongelma väheni radikaalistikin kurssilaskun myötä – joka on ollut perusteltu ja kovasti Pörssihaukan toivomakin.
Ferrari ei ole edelleenkään vain autotehdas vaan luksustalo ja melkein kuin ylellinen taidegalleria. Kun moni teollinen yhtiö kamppailee volyymin, katteiden ja kysynnän kanssa, Maranellon musta ori nakuttaa edelleen tasaista tuloskasvua vähään hitaassakin mutkassa.
***
Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.