Trump imitoi Euroopan lääkepolitiikkaa

Trump haluaa kuivata nyt lääketeollisuuden suon USA:ssa. Kuva: Pörssihaukka / Midjpourney AI

Donald Trump syyttää lääkehuollossakin Eurooppaa vapaamatkustajaksi amerikkalaisten kustannuksella, mutta hänen asetuksensa lääkkeiden hinnan laskemiseksi matkii eurooppalaista tukkuostajien neuvotteluvoimaa hyödyntävää mallia. Toteutus ei ole varma, mutta kongressi ei asetusta voi kaataa eikä presidentiltä puutu intoa.

Trump antoi asetuksen tavoitteena laskea reseptilääkkeiden hintoja perustuen "Most-Favored-Nation" -periaatteeseen, jossa hintataso sidottaisiin muiden teollisuusmaiden alhaisimpiin hintoihin. Ironisesti Trump ottaa näin mallia Euroopasta, vaikka syyttää meitä vapaamatkustajiksi.

Eurooppalaiset maksavat todellakin lääkkeistään vähemmän, mutta penniäkään rahaa ei Atlantin yli tähän tarpeeseen ole tänne koskaan tullut. Meikäläinen lääkkeiden hinnoittelu perustuu pitkälle julkiseen terveydenhuoltoon ja sen vahvaan neuvotteluasemaan suhteessa lääketeollisuuteen.

***

Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.


Vastaa

Pörssihaukka
Y-tunnus 1666554-1
info@porssihaukka.fi

Tietosuojaseloste

Kaupan ehdot

2025 © Pörssihaukka