Markkinakatsaus: Kevät koittaa koroille

Kesäkuussa, älä nyt vaan unohda! Kuva: Pörssihaukka / Midjourney AI

Koronlaskut edessä Euroopassa. Lähi-itä astui vaarallisen kynnyksen yli, mutta sodan laajentuminen ei vieläkään kovin ilmeistä.

Jokohan lopulta riittää! EKP:lle inflaatiodata, vaikka se odotetusti piti ohjauskoron vielä ennallaan.

Christine Lagarden ja virallisen lausunnon sanamuodot kyllä jo enemmänkin kuin puolittain lupasivat rahapolitiikan kohta höltyvän, luultavasti kesäkuun kokouksessa korko laskee. Ensi kuussa siihen saadaan ilman ihmettä niitti.

Kuten Pörssihaukka on tuhanteen kertaan vatkannut, inflaatio alkoi hidastua merkittävästi vuosi sitten huhtikuussa, joten seuraavan luennan pitäisi silata myönteinen kehitys. CPI nousi maaliskuussa 2,4% vuositasolla, mutta huhtikuun lukua se on enää alle 2% korkeammalla.

Ydininflaatiossa suhde on sama, sillä huhtikuussa 2023 indeksi oli vähän alle 116 pistettä ja nyt vain nippa reilu kaksi pistettä ylempänä. Viime kuukausina inflaatio on ottanut taas isompia askelia, mutta sitä ennen hinnat putosivat kuukausia.

Ydininflaatio pannaan ensi tilastossa pakettiin

Pidempi trendi on yhä terve – ja se kallis raha painaa edelleen ostovoimaa. Olisi epäloogista odottaa muuta kuin inflaation saadun pakettiin ja rahapolitiikan kääntyvän elvyttäväksi, tarvetta totisesti on.

Iranin kostosta suutari

Ellei nyt vastaan ajelehdi poliittinen miina – tai ohjus, joita Iran syyti Israeliin droonien ohella kolmisen sataa kostona Syyrian lähetystön tuhoisaan iskuun, jossa kuoli nippu iranilaista sotilasjohtoa. Tilannetta uutisoitiin jo kolmannen maailmansodan alkuna.

Gazan sodan leviäminen on pysynyt tähän asti aisoissa kuten alunperin oletinkin. Isoon rähinään harvalla avaintoimijalla riittää intoa, Israelin kovan linjan oikeistohallituksella näköjään eniten.

Yhdysvallat ei tietojen mukaan tukenut Syyrian iskua, vaan Israel suoritti sen omin nokin. Iranin vastahyökkäys oli ensimmäinen suoraan sen maaperältä Israeliin kohdistuva, joten historiallisesta käänteestä sopii puhua.

Muttei välttämättä ratkaisevasta. Yhdysvallat vaatii Israelia pidättymään jatkotoimista, eihän Iran saanut juuri vahinkoa edes aikaan.

Siitä Israel saa kiittää paitsi omaa ilmatorjuntajärjestelmäänsä myös keskeisesti liittolaistensa Yhdysvaltojen, Britannian ja Jordanian ilmavoimia. Ne onnistuivat tuhoamaan lähes jokaisen lentoaseen ennen perille saapumista.

Biden hillitsee Israelia

Irankin lehtitietojen mukaan olisi viestinyt Yhdysvalloille, ettei se halua laajentaa sotaa. Sen oli kostettava ja ainakin yritti, tosin kehnoin tuloksin.

Perusasetelma pysyi entisellään. Yhdysvallat sitoutuu Israelin puolustukseen, mutta Bidenin hallinto ei kaipaa sodan laajentumista Irania vastaan, ei myöskään Britannia.

Se toisi massiivisen läjän sotkua – ja energiakriisin. Koska Hormuzin salmen Iran kykenee sulkemaan jos ei kokonaan niin ainakin merkittävästi.

Inflaatiopiikki öljyn hinnan räjähtäessä on viimeisiä asioita, joita Biden kaipaa marrasvaalien lähestyessä. Kun vielä talous puhisee mukavassa kunnossa ja Fed varautuu rahapolitiikan löyhäämiseen.

Ei, en todellakaan kaipaa energiakriisiä! Kuva: Greg Skidmore, Wikicommons

Inflaatio voi hyvinkin olla vaalin keskeisiä tekijöitä. Ostovoiman parantuminen valaisi hyvää mieltä äänestäjiin.

Biden ei saumaa halua tärvellä. Eikä kaipaa ylipäänsä uusia konflikteja, kuten äkäinen lähtö Afganistanista osoittaa.

Teheranissa tuskin riemu katossa

Viikonlopun rähinä oikeastaan tukee lievää optimismia. Israelin haukat pois lukien kukaan ei kaipaa sodan laajentumista.

Iranin tuhovoima osoittautui heppoiseksi. Eivät sen aseet yhteen iskuun loppuneet, mutta moisella tehokkuudella se ei kummoista alueellista rähinää saa aikaiseksi.

Voi vain kuvitella, millaista tuhoa Israel liittolaisineen saisi aikaan Iranissa, kun se nyt vain keskittyi torjumaan hyökkäyksen. Iranin armeijan ja hallituksen päämajoissa velloo varmasti nyt aika ankea tunnelma.

Iranin ilmanyrkki pysähtyi kuin seinään. Eikä vastustaja vielä yrittänytkään lyödä takaisin.

Maasotahan ei tule kyseeseen yksinkertaisesti kartan takia. Iran kykenee varmasti puolustamaan aluettaan, muttei se yhteenkään strategisesti tärkeään vihollismaahan voi hyökätä.

Iranin järein ase on edelleen Hormuzin salmen tukkiminen. Kuva: US Department

Gantz vaatii uusia vaaleja

Toisaalta liittolaisten tuen ilmeisen ratkaisevan roolin pitäisi antaa niille vipuvartta Israelin suuntaan hoitaa Gazan humanitaarinen katastrofi. Ja ylipäänsä kuunnella muitakin kuin itseään.

Arabimaat eivät edelleenkään kaipaa konfliktia Israelin kanssa, niin paljon enemmän ne Irania vihaavat. Jordania auttoi Israelia puolustautumaan.

Palestiinalaisten kammottava tilanne kuitenkin hiertää todella pahasti arabeja, varsinkin tavallista kansaa ja luultavasti autoritaarista johtoakin. Sen hoitamatta jättäminen voi tulehduttaa suhteita ja muuttaa asetelmia.

Israelissa vaaditaan uusia vaaleja, niitä ajaa etenkin oppositiosta hätätilahallitukseen mukaan lähtenyt Benny Gantz, entinen puolustusvoimien komentaja. Taustastaan huolimatta tai ehkä juuri sen takia Gantz on pääministeri Bibi Netanjahua maltillisempi politiikassaan.

Ja Gantz johtaa suosiossa nyt. Uusi vaali avaisi mahdollisuuden saada kasaan diplomaattisempi hallitus, toinen asia mitä tapahtuu.

Benny Gantz (oikealla) haluaa Bibin paikalle. Kuva: US Department

Perjantaina pahasti älähtäneet markkinat kyllä rauhoittuivat äkkiä. Pitkästä aikaa 20 pistettä hätyytellyt VIX putosi jo kolme pistettä.

Öljyn hinta ei reagoi. Sen viime kuukausien nousun voi laittaa parantuvan suhdanteen piikkiin eli se on hyvä, ei huono merkki.

Vaikka se inflaatiota ruokkii. Mutta taloudelle kasvun saaminen olisi nyt kaikkein tärkeintä.

Sampolle osta

Osakkeissa ei ihmeitä tapahtunut. Sampo nykäisi alas osta-suositukseen. Päiväkuvaaja valui tyypilliseen ylimyytysektoriin eli ostettavaksi.

Sampo houkuttaa ainakin teknisesti taas

Ei se ihmeellinen kohde nyt ole, mutta 4,5% kasvava osinko on ok. Yhtiö tavoittelee noin seitsemän prosentin vuosikasvua ja siinä oletan sen pääpiirteissään onnistuvan.

Aika vaatimaton toki verrattuna vaikka tulokkaan Washington Trustin yhdeksän prosentin osinkoon. Riskiä WASH:issa voi suhdanneluonteisesti olla enemmän, mutta piisaa eroa osakkeiden hinnoittelussakin.

Riehakkaiden trendien päältä Sampolla voi kääräistä asiallisen kurssivoitonkin. Koska sellaisen sitten saammekin, mutta teknisesti osake passaa joskin vailla torventoitotuksia.

Neste loikkii

Neste tempaisi komean nousun viikossa rojahduksen taituttua, mutta tuosta ei voi vielä johtopäätöksiä tehdä. Ylimyyty osake reagoi noin, vaikka trendin pääsuunta ei muuttuisi.

Joskushan sen pitäisi tapahtua, vaikka Nestettä monet kysymysmerkit ympäröivät. Niistä enemmän tuonnempana.

Pitkät indikaattorit näyttävät taas aika lupaavilta, mutta ne pettivät pari kuukautta sitten, joten varovasti Nestettä nyt joutu syynäämään. Syklisten kanssa saa varautua kaikenlaiseen.

Kesän jo kurkistellessa syklisten voittojakin on aika katsella sillä silmällä. JP Morganille sattui pieni tapaturma, kun yhtiön osari kiskaisi kurssin prosentteja alas juuri kun ehdin lunasta-suosituksen antaa.

JPM antaa osarinsa ennen pörssin aukeamista, kun useimmat vasta sen sulkeuduttua. No, reaktioitahan ei voi etukäteen tietää, ja voittoa kertyi laariin siitä huolimatta useamman vuoden keskituotto reilussa puolessa vuodessa.

Lunastukset odottavat

Vaikkapa Trelleborgin lämpötila houkuttaa voiton korjaamiseen – kohta. Pitkät indikaattorit hehkuvat aika lailla.

Päiväkuvaaja on nyt kuitenkin pahasti ylimyyty. Ei kuitenkaan ostoraossa em. syystä.

Trelleborgin lyhyt trendi ei juuri nyt suosi lainkaan voiton lunastusta

Joten ei lunastusta ainakaan ennen kuin seuraava lyhyt nousutrendi kuskaa kurssin ylemmäs. Tosin Q1 julkaistaan reilun viikon päästä, täytyy miettiä tuoko sen minkä verran riskiä.

Pörssihaukan superkohteisiinhan Trelleborg kuuluu. Osake maksoi noin 120 kruunua noustessaan listalle vajaa viisi vuotta sitten, nyt kurssi korkkasi jo 400.

Ei tule vastaan Hesan pörssissä monta vastaavaa porhaltajaa. Varsinkaan isoissa yhtiöissä ei yksikään yllä saavutusta likikään.

Samat sanat listalla aivan alusta asti olleesta Atlas Copcosta, jolle myös haen syklistä lunastusrakoa. Ei vielä, samasta syystä kuin Trellessä.

Vaan ei liene enää epäselvää, miksi Pörssihaukan lista painottuu muualle kuin Suomeen.

Onnea Luke!

Ja vielä lämpimät onnittelut Lukas Hradeckylle Leverkusenin varmistettua Bundesliigan mestaruuden peräti viisi ottelua ennen sarjan loppua. Lukesta tuli ensimmäinen suomalainen, joka voittaa futiksen ison eurooppalaisen kansallisliigan kapteenina.

Hurja saavutus, varsinkin kun 120-vuotiaalle seuralle pysti on ensimmäinen ja se tulee sarjaa hallinnutta Bayernia paljon pienemmällä budjetilla. Sinne täksi kaudeksi hankittu maalipyssy Harry Kane maksaa liki saman verran kuin koko Leverkusen.

Luke teki suomalaista urheiluhistoriaa. Kuva: Pyaet, Wikicommons

Hradecky harrastaa sijoittamista kuten ammattiurheilijalle erityisen viisasta onkin. Tilit saattavat olla paksuja mutta ura lyhyt.

Pörssihaukka onnittelee maajoukkueemme sympaattista kipparia vapaatilauksella. Saa nähdä kelpaako.

Hyvää viikonalkua!

Pörssihaukassa on kahden viikon tutustumistarjous ilmaiseksi ja sitoumuksetta


2 thoughts on "Markkinakatsaus: Kevät koittaa koroille"

  1. Pasi Forsberg sanoo:

    Oli kova suoritus voittaa mestaruus ihan pystyyn. Saivat mielestäni pidettyä valmentajansakin ensi vuodeksi. Luin myös aikanaan jostain, että Lukas sijoittaa.

    1. Heikki Ikonen sanoo:

      Alonson eka kokonainen vuosi päävalmentajana. Pelaajana voittanut kaiken, muttei se silti mitään takaa, huipputapaus. Leverkusen pelaa myös nättiä viihdyttävää futista, pallo ja pelaajat liikkuvat espanjalaiseen tyyliin. Pitäisi jatkaa Leverkusenissa 2024 asti ainakin.

Vastaa

Pörssihaukka
Y-tunnus 1666554-1
info@porssihaukka.fi

Tietosuojaseloste

Kaupan ehdot

2026 © Pörssihaukka