Ostosuosituslista

Tämä vähintään kerran viikossa päivitettävä lista sisältää kaikkien Pörssihaukan suosittelemien yhtiöiden markkinatilannearviot. Suositukset perustuvat Pörssihaukan tekniseen analyysiin. Pääosin suosituksia on kahta lajia: osta tai odota. Kolmas, mutta harvemmin esiintyvä suositus on ylikuumentunut.

Ostosuosituslistalla on tällä hetkellä 15 suomalaista, 16 ruotsalaista, yksi italialainen, yksi kiinalainen, yksi taiwanilainen, yksi britannialainen ja 36 yhdysvaltalaista yhtiötä, sekä neljä ETF-rahastoa.

***

Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.


2 thoughts on "Ostosuosituslista"

  1. Olavi Kopola sanoo:

    Ostaessasi ulkomaisia osinkoyhtiöitä, mitä pitäisi tietää saadaksesi osingot.

    1. Heikki Ikonen sanoo:

      Ei varsinaisesti mitään teknisessä mielessä, osingot tulevat tilille automaattisesti. Verotkin menevät, ja verosopimusta noudattavasssa maissa ei tarvitse sitäkään miettiä koska molemmat ottavat 15% ja lopputulos sama kuin kotimaisissa osingoissa veron osalta. Tämä pätee USA:an, Ruotsiin ja Britanniaan, viimeksi mainittu ei tosin peri veroa lainkaan mutta kotimainen sitten 30%.

      Valitettavasti monet maat eivät noudata, mutta veroja voi hakea jälkikäteen, urakka on vain aika iso piensijoittajan summien kannalta.

Vastaa

Pörssihaukka
Y-tunnus 1666554-1
info@porssihaukka.fi

Tietosuojaseloste

Kaupan ehdot

2026 © Pörssihaukka