Robottiduunarit tulevat! Mutta kuinka käy talouden?

Hollywood on pitkään pelotellut, että älyrobotit tuhoavat ihmiskunnan. Nyt ne tulevat, mutta sorvien ääreen. Kuvat: Daniel Juřena & tuntematon, Wikipedia Commons. Kasannut: Leevi Ikonen.

Kun puhutaan talouden trendeistä, hallitsee tekoäly (Trumpin hallinnon sekoilujen ohella) keskustelua. Uuteen teknologiaan liittyy myös paljon aiheettomia pelkoja.

Yksi hakee tekoälystä säästöilleen kasvua eturivin IT-firmoista. Toinen varoo hankkimasta osakkeita, jotka voisivat reagoida erityisen vahvasti tekoälyn aiheuttamaan työttömyyden kasvuun ja ostovoiman laskuun. Kolmas pelkää robottien suistavan koko talousjärjestelmän raiteiltaan.

***

Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.


2 thoughts on "Robottiduunarit tulevat! Mutta kuinka käy talouden?"

  1. Matti Lipponen sanoo:

    Tällä kertaa ei käy niin. Tekoäly ja automaatio vievät työpaikkoja, mutta uusia ei synny yhtä paljon tilalle. 1900-luku oli poikkeuksellinen vuosisata jolloin työn tuottavuus kasvoin nopeammin kuin pääoman. Nyt palataan jälleen aikaisempaan trendiin. Muutos tulee näkymään vielä kaduilla.

    1. Leevi Ikonen sanoo:

      Kiitos viestistä!

      Oma arvioni pohjaa tuohon jutussa linkattuun tutkimukseen sekä World Economic Forumin ja Teknologian Tutkimuskeskus VTT:n arvioihin.

      Toki yhteiskunnallisen kuohunnan riski on suuri, jos siirtymän häviäjät eivät saa riittävästi tukea uudelleenkouluttautumiseen. Varsinkin kukin pärjää omillaan -ajattelun hallitsemassa USA:ssa se tuntuu valitettavan todennäköiseltä.

Vastaa

Pörssihaukka
Y-tunnus 1666554-1
info@porssihaukka.fi

Tietosuojaseloste

Kaupan ehdot

2025 © Pörssihaukka