Keskon uusi kippari sai pestin hankalassa suhdanteessa. Rautakauppa mörnii edelleen pahasti, mutta sieltä löytyvät myös tulevaisuuden kasvun avaimet.
Keskon tulosraportti oli Jorma Rauhalan pelinavaus toimitusjohtajana. Pitkän Kesko-uran ja määrätietoisen johtajakierrätyksen jälkeen huipulle noussut Rauhala tuntee yhtiön hyvin. Hänen roolinsa on ollut keskeinen myös yhtiön tulevaisuuden kannalta tärkeissä yrityskaupoissa.
Kvartaali oli olosuhteet huomioiden mukiinmenevä. Kesko on taitava kulujen sopeuttaja etenkin henkilöstökuluissa, mutta lopulta markkinat asettavat rajoja myynnin ja kannattavuuden kehitykselle.
***
Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.