Velanhoito rasittaa kiinteistöyhtiöiden tuloskuntoa, toisaalta korkotaso takaa uusia kohteita löytyvän halvalla. Realty käy ahkerasti ostoksilla etenkin Euroopassa.
Kiinteistösektorille kova inflaatio ja korkeat korot ovat myrkkyä. Suomessa alan yhtiöt tuskailevat laskevien omaisuusarvojen ja velanhoidon ahdistamana siihen mittaan, että asuntosijoittaja Kojamo leikkasi kokonaan osinkonsa ja putosi saman tien Pörssihaukan jonosta.
Ei tilanne herkkua ole muuallakaan, mutta parhaat toimijat eivät ojassa ryve. Maailman suurimpiin ja vanhimpiin kiinteistösijoittajiin lukeutuva Realty Income painaa kaasua, kun hyvää saa halvalla ja rahoitus pelaa.
***
Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.