BYD:in suurin riski sijoittajalle on vääristyneiden tukien ohessa luova kirjanpito, jonka ansiosta velkaantuneisuudesta syntyy aivan liian ruusuinen kuva. Ongelman tunnustavat jopa Kiinan viranomaiset ainakin eräin osin.
Saavuttamiensa skaalaetujen, valtion suosikkiasemansa ja epäilemättä myös kilpailukykyisten tuotteidensa ansiosta piikkipaikalle nousut BYD on kiinalaisista valmistajista parhaissa asemissa menestymään tästä eteenkinpäin.
BYD:in tehtaiden kruunujalokivi, Zhengzhouhun Henanin maakuntaan rakennettava megatehdas on jo itsessään todella vaikuttava ilmestys. Teslan Arizonassa sijaitsevaa Gigafactorya 10 kertaa suurempi ja pinta-alaltaan San Franciscon kaupunkia suurempi, 60 000 työntekijää työllistävä kampus tavoittelee miljoonaa valmista autoa vuodessa.
***
Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.
Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.
Kiitos Jari kun avasit BYD:n velkaantuneisuutta. Saa nähdä joutuuko keskusjohto subventoimaan sitäkin jossain vaiheessa, kuten uskon Evergrand:n tapauksessa käyneen sisäpolitiikan vakauden säilyttämiseksi. Se olisi toki epäreilua kilpailua länsimaisia autovalmistajia kohtaan.
Kiitos kommentista Jukka, toimitan sen Jarille jos ei ole ehtinyt kesälaitumille.
Kiitos palautteestanne, mukavaa kuulla, että artikkeleistani on teille hyötyä. Palaute on jatkossakin tervetullutta niin saadaan teitä mahdollisimman hyvin palvelevaa sisältöä aikaiseksi.
Jari
Moi! Kiitokset todella valaisevasta artikkelista! Huhhuh! Aavistin, että kyseisen firman hurja kasvu ei voi olla terveellä tai kilpailun kannalta reilulla pohjalla ja tämä perkasi loistavasti syyt sille miksi ei. Nyt ymmärtää ylipäätään sitäkin paremmin, että miksi esim. yhdysvaltalaiset varovat sijoittamasta kiinalaisten yritysten osakkeisiin! Jos ja kun tuo pommi jysähtää, niin ei edes uskalla spekuloida mitä käy. Todella hurjaa!
Kiitos kommentista Markku, toimitan sen Jarille jos ei ole ehtinyt kesälaitumille.
Kiitos palautteestanne, mukavaa kuulla, että artikkeleistani on teille hyötyä. Palaute on jatkossakin tervetullutta niin saadaan teitä mahdollisimman hyvin palvelevaa sisältöä aikaiseksi.
Jari