Kauppasodan keskellä riehaantunut pörssien helpotusralli osoittautui monin paikoin toiveajatteluksi. Vuosiraportit laukaisevat pettymyksiä, kun tuloskehitys ei vastaa kursseihin ladattuja odotuksia. Poikkeuksiakin on ja muutama uusi osta-leima.Â
Huisketta ja hulinaa riittää sijoittajan luupissa, kun osareita ja markkinareaktioita tulvii, monet niistä yllättäviäkin. Seulottavan määrän takia sitä täytyy jakaa periaatteella tärkeimmät ensin.
Pääsuunta reaktioista on ollut kielteinen, eipä ihme. Laajamittainen ja minut suuresti yllättänyt kurssiralli kauppasodan epävarmuuden keskellä perustui usein lapasista karanneisiin odotuksiin, jotka nyt saivat ikävän kuitin lukujen petettyä ainakin jonkin verran.
***
Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.