Markkinakatsaus: Tariffit sokkoleikkinä

Arvotaan seuraava tariffi ja sen poikkeuslupa! Kuva: Pörssihaukka / Open AI

Trumpin kaoottinen tariffipolitiikka tekee yritysten ja sijoittajien urakasta todella vaikeaa, koska ennustettavuus lähenee nollaa. Sen sai kokea Intia, jonka indeksirahasto valui kevään rallin jälkeen liki lähtöpistettään.

Kauppasota on saatu ainakin siltä osin suvantovaiheeseen, että Donald Trumpin hallinto on sanellut useimmille maille tariffinsa ja niistä löydetty ainakin jonkin asteen sopu. Vaikutuksethan alkavat kunnolla vasta nyt.

Toisaalta pakkaa sekoittavat jatkuvat poikkeamat, joita ruinaavat toisaalta valtiot ja yhtiöt, toisaalta Trump saattaa muutella ehtoja milloin millä perusteella. Epävarmuutta tulvii taatusti enemmän kuin lääkäri vaikkapa sijoittajalle määräisi.

***

Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.


2 thoughts on "Markkinakatsaus: Tariffit sokkoleikkinä"

  1. Matti Mertojoki sanoo:

    Alkon tuoteviestintäpäällikkö Matti Syrjän mukaan helteinen heinäkuu nosti oluiden myyntiä 28% viimevuotisesta. Tahdon uskoa, että tämä näkyy Olvin kolmannen kvartaalin tuloksessa.

    1. Heikki Ikonen sanoo:

      Luulisi tuon vähän vaikuttavan Olviinkin.

Vastaa

Pörssihaukka
Y-tunnus 1666554-1
info@porssihaukka.fi

Tietosuojaseloste

Kaupan ehdot

2025 © Pörssihaukka