Valmetille jättitilaus Brasiliasta. Kiinan elvytysinto jatkui, nosteessa myös Pörssihaukan yhtiöitä. Ilmapuntarina usein toimiva Nikkei taas sukelsi.
Viikko sitten perkasin suositusten dynamiikkaa ristiriitaisissa tilanteissa. Mitä tehdä, jos yleinen markkina- ja suhdannenäkymä antavat toista viestiä kuin yhtiön oma tekninen analyysi ja taloudellinen tilakin?
Pörssihaukka painottaa yhtiön omaa dataa, kuten Valmetin saadessa osta-suosituksia viikosta toiseen taantumasignaaleista huolimatta. Ainakin tässä tapauksessa linja palkittiin ruhtinaallisesti yhtiön täräytettyä pöytään suomalaisen teollisuuden muhkeimman kertatilauksen.
***
Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.
Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.
Kiitos Heikki, jälleen hyvästä markkinakatsauksesta! Onko Tokmannista mahdollisesti tulossa esittelyä jossain vaiheessa? Kiinnostaisi kovasti miltä TA näyttää kyseisen yhtiön kohdalla.
Kiitos Anttoni, otan Tokmannin esiin piakkoin, on tosiaan tullut alas aika lailla.
Norjalaisia (osinko-osakkeita) näkisi myös mielellään listalla. Varsinkin jos sinulta löytyy niistä pitkä kokemus. Ja koska Nordnetin sijoitusvakuuden sisään niitä saisi verotehokkaasti!
Otan asian esiin jossain vaiheessa. Siinä on muutama mutka.