EU pyörsi polttomoottorien kieltonsa, Ford lopettaa kovin kustannuksin suosikkimallinsa sähköversion tuotannon. Trump tyrmäsi uudestaan tuulivoimapuistot. Opetus sijoittajalle: yllätykset vaanivat, vain hajautus niiltä suojaa.Â
Taloudessa ja sijoittamisessa täytyy varautua yllätyksiin. Siitä muistuttaa muutama sähköautoihin liittyvä hyvin ristiriitainen uutinen.
Suomesssa sähköauton suosio ylittää ennusteet ja se ohittanee myynnissä polttomoottorin ensi vuonna. Taas EU peruu polttomoottoriautojen tulevan täyskieltonsa ja Ford lopettaa täyssähköisen F-150 Lightningin tuotannon, jonka varaan se oli laskenut paljon.
***
Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.