Hormuz on tuskallinen valloitettava

Lippu korkealla päätyyn asti? Kuva: Arlington National Cemetery

USA havitellee Hormuzin avaamista sotavoimalla. Urakka on kaikin tavoin vaativa ja riskialtis ei vain hyökkääjän kannalta vaan koko Persianlahden. Olemassaolostaan taisteleva Iranin hallinto ei kaihda äärimmäisiä keinoja.

Donald Trumpin rauhoitellessa markkinoita kaikki USA:n toimet viittaavat sen yrittävän piakkoin Hormuzin salmen avaamista sotilaallisesti. Siitä tulee parhaassakin tapauksessa tuskallinen, monella tapaa kallis ja tuloksiltaan erittäin epävarma operaatio.

Luonnonoloiltaan ja meriliikenteen käyttöominaisuuksiltaan Hormuz soveltuu liki täydellisesti epäsymmetriseen aluepuolustukseen. Ja Iran on valmistautunut siihen vuosikymmenet niin materiaalisesti kuin henkisesti.

***

Tämä sisältö on maksullinen: kirjaudu sisään tai aloita jäsenyys. Jos olet vanha tilaaja, kirjaudu ensin sisään, jolloin voit uudistaa tilauksesi myös luottokortilla.


Vastaa

Pörssihaukka
Y-tunnus 1666554-1
info@porssihaukka.fi

Tietosuojaseloste

Kaupan ehdot

2026 © Pörssihaukka